Seite drucken
 
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego został na targach poświęconych ochronie zabytków denkmal2010 w Lipsku odznaczony złotym medalem za wyjątkowe starania wniesione w ochronę zabytków w Europie.
 
Goldmedaille
 
 
 
 

Polska

EuRoB Mapa Olsztyn
 

Olsztyn

 
 
 

Stolica tysiąca jezior

 
Olsztyn, stolica Warmii i Mazur ma 174 tys. mieszkańców. Leży w północno-wschodniej Polsce wśród jezior i lasów. Przyroda to jedna z głównych atrakcji turystycznych tego regionu. Olsztyn jest miastem drzew i trawników, od których zielono jest zarówno na przedmieściach jak i w centrum. Zwiedzających z pewnością zainteresuje starówka. Centrum Olsztyna słynie z wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju imprez kulturalnych. W filharmonii, katedrze oraz na zamku w salach Kromera i Kopernikowskiej odbywają się rozmaite koncerty.  Z racji struktury ludności, liczby uczelni wyższych oraz liczby studentów Olsztyn może być zwany miastem uniwersyteckim.
 
 

Kontakt

 
Biuro Informacji Turystycznej
Ul. Staromiejska 1
10-950 Olsztyn
Tel: +48 89/535 35-65/-66
Fax: +48 89/535 35-65/-66
Email: wcit@warmia.mazury.pl
Internet:
www.warmia.mazury.pl
www.olsztyn.eu
 

Nadzwyczajny zabytek

 
Zamek
 
Na gotyckim zamku dóbr Kapituły Warmińskiej pracował w latach 1516 do 1521 sam Mikołaj Kopernik.
 
 

Odkryj Gotyk Ceglany

 
XIV-wieczny zamek gotycki został wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej. W latach 1516-21 tę funkcję na zamku pełnił Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie – wykonana własnoręcznie przez Kopernika doświadczalna tablica astronomiczna. Od 1945 roku na zamku znajduje się Muzeum Warmii i Mazur gromadzące pamiątki z przeszłości z zakresu archeologii i historii z niepowtarzalną kolekcją rzeźb gotyckich.

Kościół katedralny Św. Jakuba Starszego znajduje się na starówce w pobliżu murów miejskich. Halowa budowla z trzema nawami bez wydzielonego prezbiterium została zbudowana z cegieł ceramicznych na planie prostokątnym. Późnogotyckie sklepienie pochodzi z końca XVI w. Burzliwa historia kościoła spowodowała, że do dzisiaj zachowały się w nim tylko nieliczne zabytki. Podczas wojen napoleońskich, francuzi więzili tutaj jeńców rosyjskich, ci broniąc się przed panującym mrozem spalili prawie całe wyposażenie kościoła.
Z czasów gotyku zachowało się tabernakulum ścienne z kratą gotycką oraz tryptyk późnogotycki.

Gotycka brama miejska zwana Bramą Górną została wzniesiona na przełomie XIV i XV w. stanowiła ona część fortyfikacji miejskich, dzisiaj jest ona jedyną bramą pozostałą z trzech, które znajdowały się w murach obronnych miasta.

Wybudowany prawodpodobnie w drugiej połowie XIV w. ceglano gotycki ratusz służył jako siedziba władz miejskich i był jednym z najważniejszych budynków w mieście. Po zakończonych w 2003 roku pracach konserwatorskich najstarsze skrzydło budynku odzyskało dawną gotycką elewację. W budynku mieści się od roku 1952 biblioteka publiczna.

Zwiedzanie miasta

 
Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się wiecej o historii Olszyna polecamy zwiedzanie miasta a także okolicy z przewodnikiem. Lista z danymi przewodników znajduje się tutaj...

 

Inne atrakcje miasta

 
Olsztyńskie Obserwatorium Astronomiczne znajduje się w wybudowanej w 1897 roku wieży ciśnień, z tarasu której podziwiać można nie tylko gwiazdy ale także piękną panoramę Olsztyna. W bezchmurne wieczory przez teleskopy obserwatorium można oglądać planety a także kratery i góry na księżycu.
 
 
Orkiestra olsztyńska rozpoczeła swoją działalność w roku 1946, w latach 70 została przekształcona w filharmonię. Długa tradycja jest jedną z tajemic sukcesu olsztyńskiej filharmonii, która dzięki koncertą i nagranią znana jest nie tylko w kraju ale i za granicą.
 
 
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie jest państwową organizacją, która wspiera rozwój kultury w Olsztynie, organizuje konzerty, przedstawienia teatralne, zajmuje się edukacja filmową. Jej bogaty program jest przeznaczony dla szerokiej publiczności.
 
 
Założony w 1925 roku teatr ma za sobą długą i ciekawą historię, na jego deskach wystawiano nawet opery Wagnera, Verdiego i Rossiniego. Dzisiaj szeroki wachlarz repertuaru teatru, który grany jest na czterch scenach, jest tak różnorodny, że może zadowolić nawet wymagającą publiczność.  
 
 
Tak jak filharmonia tak i Teatr Lalek w Olsztynie może pochwalić się ponad 50-letnią historią. W ciągu tego czasu odbyło się ponad 200 premier dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Teatr organizuje i bierze udział w licznych przeglądach teatralnych. Od roku 2000 istnieje oficjalna Scena dla Dorosłych.