Seite drucken
 
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego został na targach poświęconych ochronie zabytków denkmal2010 w Lipsku odznaczony złotym medalem za wyjątkowe starania wniesione w ochronę zabytków w Europie.
 
Goldmedaille
 
 
 
 

Niemcy

EuRoB Mapa Stralsund
 

Hanzeatyckie Miasto Stralsund

 
 
 

Perła Bałtyku

 
Hanzeatyckie miasto Stralsund leży nad cieśniną Strelasund w północno-wschodniej Meklemburgii–Pomorzu Przednim w pobliżu pięknych wysp - Rugii, Hiddensee, Uznamu i półwyspu Fischland / Darss/ Zingst. Założony w 1234 r. Stralsund jest niewyczerpanym źródłem wciąż żywej historii dla każdego, kto interesuje się dziedzictwem kulturalnym tego regionu. Chociaż w zabytkowym centrum miasta znajdziemy budynki z różnych okresów i w różnych stylach architektonicznych, architektura miasta jest zdominowana przede wszystkim przez ciepłą, czerwoną cegłę. Na typowy ceglany gotyk można natknąć się w obrębie murów miejskich właściwie wszędzie: w kościołach farnych, okazałym ratuszu, a także w klasztorach i we wspaniałych domach patrycjatu. Tętniący życiem port, jego magazyny i kanały, stanowią niekończącą się atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Kontakt

 
Informacja
Alter Markt 9
18439 Stralsund

Tel.  +49 3831 24690
Faks +49 3831 246922
info@stralsundtourismus.de

www.stralsundtourismus.de
 

Nadzwyczajny zabytek

 
Kościół Mariacki
 
Kościół Mariacki jest najmłodszą gotycko-ceglaną bazyliką w północnych Niemczech. Wnętrze tej budowli robi ogromne wrażenie, przede wszystkim przez swoją wielkość. Po kościele Mariackim w Gdańsku jest on największym ceglanym kościołem na terenie ówczesnej Hanzy. Z platformy widokowej wieży rozciąga się niezapomniany widok na miasto i morze Bałtyckie.
 
 
 

Odkryj Gotyk Ceglany

 
Ratusz miasta z XIII wieku wraz z kościołem Św. Mikołaja są z urbanistycznego punktu widzenia jednym z najbardziej imponujących zespołów budynkowych w północnych Niemczech. Bogata fasada ratusza została po jej barokowej przebudowie w 1881/82 roku, szczegółowo odrestaurowana i otrzymała ponownie swój gotycki wygląd.

Klasztor Katarzyny został założony w roku 1251 przez zakon Dominikanów. Prawie w całości zachowany, należy do największych w swoim rodzaju w półocnych Niemczech. W jego ponad 50 pomieszczeniach znajdują się dzisiaj; Muzeum Kulturowo-Historyczne, Niemieckie Muzeum Morskie i Akwarium.

Najbardziej znany średniowieczny, gotycki dom szczytowy Stralsundu został zbudowany przez ówczesną rodzinę burmistrza miasta Wulflama. Ten imponujący budynek, ze strzałkowym szczytem, a także jego dekoracje, podobne do tych, które znajdują się na fasadzie ratusza, wskazują jednoznacznie na funkcję i władzę jaką pełniła mieszkająca w nim rodzina.

Zwiedzanie miasta

 
 
Kto chce przetestować swoją wiedzę na temat Hanzy, może to zrobić podczas „ceglanej zabawy w podchody“.
W zabawie, w której biorą udział przynajmniej dwa zespoły, wygrywa ta grupa, która szybciej odpowie poprawnie na postawione pytania. Przydatne informacje znajdziecie Państwo na „ścianie wiedzy“, na Niemieckim Muzeum Morskim. Zabawa w języku niemieckim.

"Czerwona cegła, niebieskie morze", pod tym mottem odbywa się zwiedzanie historycznych skarbów średniowiecznej starówki miasta.

Ze stralsundźkimi oryginałami, takim jak Ferdinand von Schill, starym niedźwiedziem morskim Kuddel i żoną hansaetyckiego kupca zwiedzanie miasta może stać się prawdziwym przeżyciem.

Polecamy, także zwiedzanie pod tytułem "A zabytków tutaj, jak piasku nad morzem“, zobaczycie Państwo najważniejsze zabytki Stralsundu, miasta znajdującego się na światowej liście Unesco.

Więcej informacji tutaj.

Inne atrakcje miasta

 
tel. +49 3831 2650210
To największe w swoim rodzaju muzeum w Europie Środkowej, znajduję się w kościele klasztoru Św. Katarzyny. Wystawa stała poświęcona jest życiu nad i w morzu, a także rybołóstwu. Ogromną popularnością cieszy się wypełniony 350.000 litrami wody, basen z morskim żółwiami.
 
tel: +49 38 3126 50 677
Nowo otwarte Ozeaneum zachwyca swoją nowoczesną archtekturą i aż 40 akwariami.
 
 

Aktualności

 
Informacje o imprezach kulturalnych w mieście Stralsund znajdziecie Państwo na stronach Informacji Turystycznej
 

Warto wiedzieć

 
W średniowieczu jak i poźniejszych wiekach nie brakowało w Stralsundzie pomysłowych kupców, przeczytaj o historii Śledzia Bismarcka...
 
Stralsund
 

Budowle na szlaku EuRoB

 
Ratusz
 
 
Kościół Najświętszej Marii Panny
 
Kościół św. Mikołaja
 
Kościół Św. Ducha