Seite drucken
 
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego został na targach poświęconych ochronie zabytków denkmal2010 w Lipsku odznaczony złotym medalem za wyjątkowe starania wniesione w ochronę zabytków w Europie.
 
Goldmedaille
 
 
 
 

Dania

EuRoB Mapa Haderslev
 

Haderslev

 
 
 

Historyczne miasto pomiędzy morzami

 
Historia żyje tu w pięknych starych domach i górującej nad miastem katedrze – najstarszej miejscowej budowli. Stare, wybrukowane kocimi łbami uliczki, otwarte dla ciekawskich ogrody w podwórzach oraz intrygujące ścieżki potrafią zaprowadzić do wielu niezwykłych miejsc. Spacer po starym mieście to jednocześnie podróż po ponad 400-letniej historii architektury w Haderslev. Jeśli zdecydujesz się pożeglować w górę fiordu Haderslev, możesz zacumować niemal w samym centrum starego miasta. Zarówno fiord, jak i jezioro otaczają lasy, pola i przepiękne plaże. W tym mieście jest się zawsze w pobliżu natury. Niezapomnianym morskim przeżyciem jest rejs statkiem „Helene of Årø” po fiordzie Haderslev i Małym Bełcie.

Kontakt

 
VisitHaderslev
Nørregade 52
DK-6100 Haderslev

Tel.: +45 73545630
Faks: +45 74534667
bureau@visithaderslev.dk

www.visithaderslev.dk 

Nadzwyczajny zabytek

 
Katerda w Haderslev
 
Gotycka katedra znana jest ze swojego skromnego wystróju i fantastycznej akustyki, a także z nagrań muzyki organowej, które tutaj się często, szczególnie nocą odbywają, dlaczego? Ponieważ w nocnej ciszy, żadne odgłosy z zewnątrz nie zakłocają nagrań. 
 
 

Odkryj Gotyk Ceglany

 
Kościół Halk (Halk Kirke)
Ten pierwotnie romański kościółek został w latach 1400-1500 przebudowany na styl gotycki. Na szczególną uwagę zasługują: ołtarz z czterema kolumnami z roku 1625 z zegarem z roku 1817. Zwiedzać można tylko w czasie mszy.

Kościół Vilstrup (Vilsturp Kirke)
Patronem kościół jest św. Andrzej, pierwotnie romański kościół, zbudowany w 1200 roku, w roku 1400 dobudowano gotycką przybudówkę. Cebulowa wieża, służyła marynarzą jako punkt orientacyjny.

Zwiedzanie miasta

 
Zwiedzanie miasta z GPS – Geocoaching, to coś dla całej rodziny i wspaniała możliwość poznania miasta Haderslev i okolicy, jego natury, kultury i historii. Więcej informacji znajdą państwo tutaj...

Zwiedzanie historycznej części z przewodnikiem miasta odbywa się regularnie . Miejsce spotkania jest przed katedrą. Podczas zwiedzania odwiedzicie państwo katedrę a następnie historyczną starówkę.
Centrum Informacji Turystycznej udzieli państwu wiecej inforamcji.
 

Inne atrakcje miasta

Zbiory Ehlers Samlingen
Odrestaurowany dom mieszczański z 1577 roku, z pięknymi malowidłami ściennymi i jedynym w swoim rodzaju zbiorem ceramiki od XIII wieku do czasów dzisiejszych, jednym z największych w Europie.

Rejs statkiem po fjordzie Haderslev jest niezwykłym przeżyciem. Ten 12 kilometrowy wąski fjord jest przyrodniczo bardzo zróżnicowany, woda, skały, zwierzęta i rośliny wspólnie się uzupełniją i fascynują.

Muzeum Haderslev
Muzeum Haderslev jest najstarszym z trzech muzeów w mieście. Zobaczyć można eksponaty wczesnohistoryczne okręgu Sønderjylland i wystawę poświęconą nowożytnej historii kulturowej miasta.
Dalgade 7, 6100 Haderslev
Telefon: 74527566

Jeśli będziecie przejeźdzać państwo samochodem z Harreby na północy lub na południu z Ribe-Gramm, opłaca się zaparkować samochód przy skrzyżowaniu 'Fyrreskoven'. W tym miejscu znajdują się największy w Danii cmentarz z czasów epoki żelaza.
 
 

Aktualności

 
W każdy piątek odbywa się parada Slesvigske Musikkorps. Początek o godzinie 11.45 przy Haderslev Kaserne, koniec o godzinie 12.00 przy katedrze.
 
 
 

Budowle na szlaku EuRoB

 
Katedra