Seite drucken
 
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego został na targach poświęconych ochronie zabytków denkmal2010 w Lipsku odznaczony złotym medalem za wyjątkowe starania wniesione w ochronę zabytków w Europie.
 
Goldmedaille
 
 
 
 

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego 

 
Setki fascynujących ceglanych budowli położonych pomiędzy sielankowymi krajobrazami i malowniczymi starówkami, umożliwiają odwiedzającym nowe spojrzenie na życie nad Morzem Bałtyckim i daleko w głębi lądu. Swoje ślady do dziś pozostawiły tutaj Hanza, Zakon Krzyżacki i czasy gdy zakładano miasta i klasztory. Wszechobecnym w miejscach nalelżących do szlaku jest Gotyk Ceglany, wspólne dziedzictwo kulturowe, które łączy ze sobą miasta, regiony i państwa.

Wzdłuż szlaków handlowych Hanzy skupiały się europejskie potęgi gospodarcze średniowiecza. Leżące w północnej części Europy klasztory i ratusze, bramy miejskie i fortyfikacje, mury i kamienice, kościoły halowe i bazyliki świadczą po dziś dzień o ogromnej zamożności tego stulecia. Pozostały one niepowtarzalnymi symbolami i jedynymi w swoim rodzaju dziełami sztuki.

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego łączy ze sobą te średniowieczne perły a Dania, Niemcy i Polska są ich gospodarzami. Zapraszamy Państwa do odkrycia wspaniałych świadków przeszłości i kulturalnej różnorodności tego historycznego regionu.
 
 

Kontakt

 
Europäische Route der Backsteingotik e.V.
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

Littenstraße 10
D-10179 Berlin

E-mail: info@eurob.org

Tel. +49 30 2061325-55
Faks: +49 30 2061325-1
 
 
 
 
Probostwo, Neukloster
 
Kościół St. Georgen, Parchim
 
Kolegiata NMP Królowej Świata, Stargard Szczeciński